5 věcí, které Vám usnadní tvorbu pomůcek pro dítě s autismem

Tiskárna

Fotky do zážitkových deníků, slova a obrázky rozlepené po bytě pro globální čtení, fotky do komunikačních deníků, fotky na cestovní proužek, fotky na komunikační proužek, fotky, fotky, fotky…

Velká část dětí s autismem reaguje na vizuální komunikaci a ponděty. Přestože nemusí komunikaci s pomocí obrázků přijmout napoprvé, často se pro ně do budoucna stávají obrázky zdrojem rozumění, jistoty a klidu.

Tisk je nedílnou součástí života rodiny dítěte s PAS a jako všechno ostatní, je samozřejmě drahý.

My používáme tiskárnu Canon PIXMA MG6450, která vystřídala stařičkou HP DeskJet 2100, kterou jsme měli ještě od svatby. Canon MG6450 jsem vybral na základě toho, že cena je pod tři tisíce, dopadla velmi dobře (72%) v nezávislém testu tiskáren dTestu a má výborné hodnocení při tisku fotografií na obyčejný papír – což pro mě představuje většinu tisku. Navíc jde měnit jednotlivé barvy, což znamená, že namísto náplně za 600,- lze kupovat jednotlivé náplně po cca. 220,- Možná malá úspora, ale počítá se.

Protože budete potřebovat tisknout desítky fotek, často v různých rozměrech (na cestovní proužek, pro zážitkový deník, do komunikační knihy), vyplatí se mít software, který šetří čas. Já jsem začínal s Fast Stone Image Viewer, který je zdarma a umí vyrobit PDF s více soubory na stránku. Bohužel se u toho přehříval můj tehdejší počítač, strašně dlouho to trvalo, často se proces pokazil a musel jsem jet znova. Často jsem tak zůstal v práci třeba do jedné, dvou do rána, protože jsem nechtěl uprostřed proces přerušit. Nakonec mi bouchly nervy a na internetu jsem našel, vyzkoušel a koupil program Printstation. Tehdy mi přišel za 39 USD dost drahý, zpětně jsem za něj rád, používám ho dodnes a práce v něm je příjemná a hlavně rychlá. Když jsem viděl některé dobrovolníky při přípravě zážitkových deníků, jak rovnají obrázky v Open Office a kolik času a nervů je to stojí, řekl jsem si, že to byla dobrá koupě.

Laminovačka

Co vytisknete, je třeba taky zalaminovat, aby to vydrželo sucho, vítr, vodu, cucání, žužlání, lámání, nošení, zahazování. Jak nám před třemi lety řekla Romana Straussová, je jedno, kterou z levných laminovaček (kolem 500,- a méně) si vyberete, protože jich stejně několik brzy uvaříte. My jsme na třetí a už začíná být dýchavičná.

Zatímco na laminovačce nezáleží, na laminovacích fóliích ano. Pro dítě do pěti let se vyplatí kupovat ty nejtlustší, tedy 125micronů, karty jsou pak velmi odolné a drží tvar. Od 4-5 let už jde přejít na 100 nebo i 80 micronů. Kartičky už nemusí být tak odolné a ušetří se.

Kamera

Stejně, jako jsou důležité obrázky, jsou důležitá i videa. Zážitková videa, z výletů, rodinnůch oslav, hry na hřišti, malých radostí a samozřejmě videoscénáře pro nácvik hry.

Výhodou je, že dneska má nějakou možnost nahrávání videa skoro každý telefon, nevýhodou pak, že ne všechny dělají video na které se dá koukat. U moderních telefonů navíc často baterie tolik nevydrží. Naopak – různé přiruční digitální kamery sice splní účel dokonale, ale také mají neduhy s baterkou a často bývají o něco větší a tahat se s nimi nemusí být žádný med.

Nám se nejvíc osvědčila kamerka, která se už oficiálně neprodává a v ČR nikdy distribuci neměla. Jmenuje se Flip Ultra a původně ji v USA začali prodávat teenagerům jako kameru pro natáčení videí na YouTube. Později se společnost Cisco zalekla nástupu chytrých telefonů a radši výrobu rovnou zrušila, což jí mnozí doteď vyčítají. Proč je Flip Ultra tak výjimečnou kamerou pro rodiny dětí s PAS?

 1. Jednoduše se ovládá. Zapnete kameru tlačítkem na boku a za vteřinu už můžete nahrávat.
 2. Minimum tlačítek. To hlavní je velké a červené a nelze si ho splést. Nahrát video zvládne opravdu každý. 
 3. Žádné složité ostření, zoomování, nic. Prostě jen držíte a nahráváte. 
 4. V kameře je zabudované USB. Můžete ji tak snadno připojit kdekoliv a kdykoliv k počítači a svoje videa si přehrát.
 5. Malý displej, přes který nahráváte a přes který můžete dětem také nahraná videa pouštět, například po cestě z výletu, koupání, atp. Protože je to malá věc s oblými hranami, většinou je zajímá. 
 6. Poutko na ruku. nemusíte se bát, že kamera spadne a rozbije se. Pokud vám dítě začne utíkat, nemusíte řešit, co s kamerou, prostě ji pustíte a chytáte dítě, kamera vám visí na zápěstí.
 7. To nejlepší nakonec – kamera funguje na obyčejné tužkovky, AA baterie. Nejste tak odkázaní na zásuvku a když dojdou baterky, prostě je jen vyměníte, koupíte v nejbližší trafice, na pumpě, atp. 
Ačkoliv se už kamera oficiálně neprodává, dá se stále objednat u Amazonu v Anglii (při dovozu z US vám ji stopnou celníci a doplatíte clo), což je dražší a nebo ji můžete se štěstím vydražit na eBay v ceně do dvou tisíc.
Všechna svoje videa si také soukromě a zdarma můžete zálohovat na YouTube

Počítač

Tisk obrázků, nahrávání videí, nakupování na internetu, hledání informací o autismu, čtení blogu MujAutismus.cz, pro to všechno potřebujete počítač. Překvapivě je to položka, na které se dá nejvíc ušetřit, aniž byste museli slevit z kvality. Na serveru LevnaPC.cz si vyberte z nabídky repasovaných počítačů značky Lenovo. Nejlevnější bude stát kolem 2000,-. Kolem pěti tisíc koupíte počítače ze série X, které jsou malé a přenosné. Jediné, co je třeba při objednávce udělat, je dokoupit paměť RAM, tak abyste měli minimálně 4GB. Na většinu počítačů z nabídky je záruka. 

iPad

No a tablet nakonec. Stejně jako obrázky a videa, i tablet může mít obrovský přínos ve výchově dítěte s PAS a je pro dítě velikou motivací. Dá se používat jako odměna, jako pracovní nástroj, můžete s ním nahrávat a přehrávát videa a fotit. Je ale potřeba dát na několik věcí pozor.

 1. Tablet znamená iPad. Zapomeňte na levnější varianty s Androidem, levné čínské tablety a tablety s operačním systémem Windows. Ačkoliv mohou být pro dospělé a například na práci super, pro děti nejsou ideální. 
 2. S tabletem je třeba koupit ochranný obal. Displej je ze skla a velmi snadno se rozbije. Pokud nemáte SuperShell. Pokud tento obal máte, můžou děti s tabletem i házet a nedopadne jako nerozbitná sklenička z filmu Pelíšky. 
 3. Tablet samotný je jen kus elektroniky. Život mu vdechnou až aplikace. Kolem Lenky Říhové a Ivy Jelínkové vznikla komunita I-Sen, kde najdete nepřeberné množství tipů na různé aplikace pro děti s autismem. Až dáte svým dětem do ruky iPad, překvapí vás, co vše brzy dokážou. Mimochodem, Lenka a Iva jsou pro společnost Apple v práci s dětmi se speciálními potřebami světové jedničky
 4. iPad je drahý. Dá se koupit buď nový a se zárukou a nebo z druhé ruky např. v bazaru na serveru Jablíčkář. Při koupi z druhé ruky si iPad vždy prohlédněte, že není rozbité sklo a nechte si předvést, že funguje. NEKUPUJTE iPad 1, který už řada aplikací nepodporuje a ani iPad 3, který se zbytečně přehřívá (ale jinak žádné vady nemá). Pokud chcete ušetřit, kupte iPad 2, u kterého ale riskujete, že už na něm brzy nebudou fungovat nové aplikace. My máme iPad 1 a žijeme s tím, že nemá kameru a některé aplikace už na něm nefungují.