Knihy o autismu od Temple Grandin

 
Doplnění: Knihu lze zakoupit na www.templegrandin.cz

Temple Grandin oslavila nedávno své narozeniny, a to na konferenci s rodiči dětí s autismem.

V září vyjde v Americe již třetí vydání její skvělé knihy The Way I See It a já mám radost, že právě k ní poskytla Temple Grandin právo na překlad. (A samozřejmě, ke všem ostatním, ale pojďme postupně…)

Než bude kniha dostupná k zakoupení u nás, ještě chvíli to potrvá. Určitě vás ale budu rád informovat o průběhu příprav. Pro mě osobně je to velká událost, knihy Temple Grandin patří vůbec k tomu nejlepšímu, co jsem o autismu jako rodič četl. 

Proč si myslím, že budou skvělým zdrojem informací pro rodiče dětí s autismem v ČR:

  • Když Temple Grandin ještě jako malá dostala diagnózu, lékaři doporučili její matce, ať jí dá do ústavu. To bylo v USA, v roce 1949.
Naprosto stejné doporučení jsme dostali my s naší dcerou v ČR v roce 2012, tedy o 63 let později!!! Bohužel, co se zdá jako noční můra je smutnou realitou. Věřím, že mnoho dalších rodin je na tom podobně.
  • Když Temple Grandin vyrůstala, neměla ona ani její rodiče o co se opřít a kam se obrátit pro pomoc nebo radu. Na vše museli přijít metodou pokus-omyl. Temple Grandin ve své knize zachycuje to, co jí prokazatelně pomohlo ke zlepšení.
Ačkoliv se bavíme o době před desítkami let, situace v ČR je dnes velice podobná a mnoho rodičů ve svém okresu nebo kraji buď nemá přístup ke službám nebo si je nemohou dovolit. V knihách Temple Grandin jsou konkrétní doporučení, jak může každý rodič okamžitě začít pracovat se svým dítětem. 
  • Knihu napsal člověk s autismem, který všemi situacemi, které líčí, prošel. Proto může vysvětlit nejen, co je třeba dělat, ale také, co naše děti s autismem prožívají, proč se chovají, jak se chovají a že jsou obtíže, které nevidíme a nemusíme o nich vědět, ale naše děti jim musí čelit. 
Temple Grandin nikdy nenapsala „přála jsem si, aby mě dali do ústavu“, „neměla jsem zájem o kamarády“, „byla jsem hloupá“. Píše o tom, jak skutečně svět prožívají naše děti a proč někdy mají potíže některé věci zvládnout. Píše o tom, jak jim pomoci a jak najít jejich silné stránky a pracovat s nimi. 

Jako rodič dítěte s autismem mám obrovskou radost, že se k nám dostanou knihy Temple Grandin, kterou časopis Time zařadil mezi 100 osobností, které nejvíce inspirují dnešní svět a mění ho k lepšímu.