Přemysl Mikoláš a metoda O.T.A.

Odesláno 24.10.2016:

Ahoj Přemku,

vzhledem k tomu, že jsi dle stránek http://www.cta.cz/lide-v-c-t-a/ prvním mužem a druhou nejvýše postavenou osobou v C) T) A), obracím se na Tebe s několika dotazy ohledně nedávno zveřejněných výsledků projektu OTA. Věřím, že mě i dalším rodičům pomůžeš jim lépe porozumět.

premysl-mikolas-cta

 

  1. Výsledkem projektu o O.T.A. Je tvrzení, že 38% dětí díky intervenci vystoupilo z PAS. Můžeš blíže objasnit, co přesně znamená pojem „vystoupit z PAS“?
  2. Projektu se účastnilo 8 dětí. Ale z PAS „vystoupilo“ 38%. Jak tomu mají rodiče rozumět?
  3. Mluví se o tom, že děti „vystoupily“ z PAS. Ale zveřejněná dokumentace se autismu vůbec netýká, popisuje jen tzv. „Problémové“ chování a komorbidity. Jak tomu rozumět? Můžeš definovat „problémové chování“ a vysvětlit, proč je žádoucí jej potlačovat a jak to autistickým dětem pomáhá?
  4. Autorům metodiky PAS prošly pod rukama desítky nebo stovky dětí. Je 10 dětí z projektu reprezentativním číslem? Je metodicky správné zvolit takto malý vzorek? S kolika dětmi celkem jsi se během dlouhodobé spolupráce s C) T) A) setkal, které „vystoupily“ z PAS?
  5. Ve zveřejněné metodice projektu se ukázalo, že výsledky intervence hodnotili sami „terapeuti“, kteří ji vedli. Jména terapeutů zde zcela chybí, stejně jako jakékoliv objektivní ukazatele nebo ověřitelné zdroje.Taková metodika je zcela nevědecká. Je také za hranicí etiky?
  6. Můžeš přiblížit, kdo je označován za „terapeuta“, jaký má výcvik a vzdělání a jakému superviznímu procesu podléhá?
  7. 38% vyléčených z autismu je v tuto chvíli pravděpodobně světový unikát. Bude se metodika O.T.A. Ucházet o Nobelovu cenu za lékařství? Toto je zcela vážně míněná otázka. Nedovedu si představit, že by se někdo s tak skvělým výsledkem nechtěl pochlubit celému světu.
  8. Považuješ O.T.A. Za původní českou metodu a souhlasíš s tím, že postupy, které používá jsou unikátní a původní?
  9. Považuješ dosud zveřejněné informace o O.T.A. Za seriózní? Věříš, že autistické děti mohou „vystoupit z PAS“?
  10. Setkal jsi se a znáš rodiče, jimž a jejichž dětem práce kolektivu ohledně O.T.A. ublížila a zhoršila jejich stav. Naposledy o víkendu mi psala maminka, jejíž dítě odmítá po intervenci OTA cokoliv dělat a čehokoliv se účasnit a protože je verbální, zcela jasně mluví o tom proč. V C)T)A) a u rodičů mnohdy působíš jako terapeut. Nejde o střet zájmů? Jak se vyrovnáváš jako profesionál s tím, že jsi prvním mužem organizace, o níž ti rodiče důvěrně svěřili, jak moc ublížila jim a jejich dětem? Dovedeš si představit, že by psychologové Bílého kruhu bezpečí spolupracovali s obhájci těch, kteří se dopouštěli násilí na svých klientech?

Vzhledem k tomu. že jde o celosvětově průlomový výsledek v oblasti autismu budu i neodpověď považovat za odpověď.

AKTUALIZACE (24.3.2017)

Přemysl Mikoláš nepřímo odpověděl ve svém rozhovoru pro magazín Atyp, odkud citujeme:

Když už jste na to narazil, co říkáte onomu spojení „z autismu lze vystoupit“, který použila Romana Straussová pro jeden článek? Na FB Můjautismus vás vyzvali otázkami k vyjádření se k metodě CTA paní Straussové…
Moc se mi líbila před časem reakce jednoho rakouského historika, když ho chtěli v televizi konfrontovat s jakýmsi rakouským popíračem holocaustu: „Nemám se s ním o čemkoli bavit“. Pro mne je to uzavřená kapitola.

Jinými slovy, na metodu O.T.A. se nelze ptát. Pokud se rodič zeptá, v lepším případě nedostane odpověď, v horším ho někdo, kdo se označuje za profesionála přirovná k popíračům holocaustu. Chování k rodičům s tímto výrokem pana Mikoláše dosáhlo nového dna. Po nejasném metodologickém vymezení metody O.T.A. mi přišlo, že se pohybujeme na hranici toho, co si lze k rodičům dovolit. Očividně ne. Proč se rodič nemůže zeptat na zjevně podezřelé spojení „vystoupení z autismu“? Protože by splaskla bublina? 

Přemysl Mikoláš se snaží působit nezaujatě, ale ve skutečnosti ho s Centrem Terapie Autismu pojí majetkové vztahy. Dle informací z obchodního rejstříku dostupných na http://rejstrik-firem.kurzy.cz je Přemysl Mikoláš členem správní rady organizace Světlo autismu, z.ú., tato organizace má tři zakladatele, z nichž jedním je Centrum Terapie Autismu s.r.o. – organizace Romany Straussové, autorky metody O.T.A. Tím to ale nekončí. Romana Straussová a Přemysl Mikoláš společně založili také Středisko pro Centrum Terapie Autismu z.s.

Takto vypadá společný podpis Přemysla Mikoláše a Romany Straussové ve sbírce listin

Perličkou je, že Středisko pro Centrum Terapie Autismu z.s. je název, který je přímým překladem názvu amerických společností The Center for Autism Treatment (která se zabývala ABA terapií) a Autism Treatment Centre (které je základnou hnutí Son-Rise). Není náhodou, že metoda O.T.A. je vlastně jen mixem Son-Rise a ABA terapie – dvou programů, které jsou v zásadě protichůdné. 

I absence odpovědí je někdy odpověď. Na osobní úrovni mě velice mrzí, že do zoufale komické situace kolem metody O.T.A. se namočili i lidé, které jsem považoval za soudné. Každý si však sám vybírá svoji cestu. Není možné přecházet takovou věc, jako je metoda O.T.A. a zároveň se tvářit jako profesionál ve spojení s autismem. Jedno vylučuje druhé. Kolem O.T.A. se nahromadily tak pochybné výroky a dosud prezentovaná metodologie a samotný obsah „metody“ je natolik pochybný, že komukoliv, kdo jen okrajově zavadil o vědeckou práci, musí být zákonitě podezřelá. Je stejně samozřejmé, že nemohu podporovat, doporučit, ani brát vážně kohokoliv, kdo má s O.T.A. cokoliv společného. I v souvislosti s reakcemi, které dostávám od rodičů, ale i od samotných autistických dětí. Pokud z jakéhokoliv důvodu kdokoliv přehlíží to, jakým způsobem je s nimi v této souvislosti nakládáno a jak je k nim přistupováno, pak musí mít opravdu dobrou motivaci. Blaho autistů a jejich rodin to není. 

O zkušenostech s Centrem Terapie Autismu nám píší rodiče zde: