Plaská 7, Praha 5 – Újezd, Malá Strana
+420775274281

Autorádio – rozhovory o autismu, autistech, aspergerově syndromu a o dalších

Jak rozumět autismu, ADHD a životu, když zrovna nedává smysl

Autorádio je prvním českým podcastem, který se věnuje tématům, jako je autismus, Aspergerův syndrom, ADHD, OCD, neurodiverzita, neuroqueer, Stimming, inkluze a dalším.

Autorádio 1 – Peter Pöthe – Puberta

Se vzácným hostem, psychologem a psychoterapeutem Peterem Pöthe se bavíme o tom, co znamená puberta. Ta totiž představuje zásadní období nejen v životě autistických dětí a dospívajících ale vůbec všech lidí. Zejména pro autisty je však puberta často velice složitá a navíc patří ke skupině s vyšší pravděpodobností sebevražd. Proto se vyplatí si poslechnout názor a radu odborníka o tom, jak se vlastně k dětem v pubertě chovat a co můžeme udělat proto, aby pro ně toto obtížné období bylo o něco snazší.

Autorádio 2 – Autistické trčení

Autismus je prý neviditelný. Ale každodenní autistická zkušenost tomu nenasvědčuje. Autisté musí nosit masky, aby zapadli do běžné společnosti. Chceme po nich, aby se chovali normálně, ale to nejde. Trčení nelze skrýt.  Jedinou správnou odpovědí na něj je přijetí. O důležitosti přijetí si povídáme se Zrzavou holkou.

Autorádio 3 – Kdo pomáhá autistickým dětem a jejich rodinám?

Autismus je jako prokletí. Alespoň tak je rodičům líčen, když se poprvé seznamují s diagnózou. Je to tak nebo není? Jaké jsou nejčastější způsoby, jak se někdo může vydávat za odborníka na autismus a proč byste se měli mít na pozoru v tom, komu svěříte svoje autistické dítě? Některé terapie mohou spíše uškodit, než pomoci. Alespoň podle toho, co říkají sami autisté.

Autorádio 4 – Autismus a řeč: Proč je řeč pro autisty tak složitá?

Dítě nemluví – často první pozorovatelný příznak autismu, se kterým se rodiče mohou setkat. Na řeč se obrovsky upínáme, ale pravdou je, že některým autistům prostě komunikace v ní nejde. Proto je třeba hledat jiné formy komunikace ve vzájemném vztahu. Někdy je to tak, že dítě mluvit dokáže, ale nechce. Důvodů může být celá spousta. Jindy dokáže, ale ne právě v situaci, ve které se nalézá. A samozřejmě – někdy mluvit nedokáže, ale to neznamená, že nemá potřebu komunikovat, vyjadřovat svá přání a potřeby. V podcastu mluvíme o tom, co je třeba ohlídat, abychom nenechali autistické dítě se propadat do úzkosti, frustrace, která může vést k meltdownu nebo shutdownu.

Autorádio 5 – JINÍ…Ne horší

Nový rok načneme ohlédnutím za tím minulým. V novém, pátém, díu Autorádia si se Zrzavou holkou povídáme o nové knize Temple Grandin JINÍ…Ne horší. Takoví totiž jsou autisté. Rozebíráme svá oblíbená místa a autory z knihy, ale mluvíme také o tom, co nám kniha svým obsahem připomněla. Zrzavá holka vypráví o vlastním životě a o tom, co jí nejvíc pomohlo – když našla svůj zájem, o kterém ani nevěděla, že ho má. Je dobré pamatovat na to, abychom nikdy nepodceňovali děti ani dospělé s autismem. Jak kniha, tak příběh Zrzavé holky ukazují, že tou správnou cestou je sebevědomí posilovat a ne srážet. A je jedno, jestli máte nálepku autismus, Aspergerův syndrom, ADHD, nějakou úplně jinou, nebo jen prostě jdete jinou cestou než většina. Tuhle knihu stojí za to číst.

Ani ty nejlepší informace nemohou nahradit možnost probrat konkrétní situaci s někým, kdo vám rozumí. Proto poskytujeme konzultace pro rodiny a organizace.